Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Ako vytvoriť multijazyčný e-shop

Jaroslav Jerhot z atelierDSGN.com vyrába a predáva dizajnové nástenné hodiny. Hodiny z nerezovej ocele či perspexu i nástenné hodiny pre milovníkov kubizmu sa tešia veľkej obľube aj v zahraničí. 

S pánom Jerhotom sme sa rozprávali o tom, ako začať podnikať na internete, ale i o tom, ako vytvoriť multijazyčný e-shop bez veľkej počiatočnej investície a expandovať do zahraničia.

1. Pán Jerhot, ste absolventom Matematicko-fyzikálnej fakulty UK, no Váš záujem o architektúru a dizajn bol silnejší, a tak ste si vzdelanie rozšírili aj štúdiom na umelecko-priemyslovej VŠ. Povedzte nám o svojich začiatkoch viac.

Mé civilní zaměstnání vychází z mého studia matematiky. 

Nicméně všechny mé výstupu jsou pouze digitální. A protože jsem měl zájem tvořit i něco trvalejšího a navíc mně baví design, rozhodl jsem se vytvářet něco, co přetrvá a udělá svět krásnějším.

A po nějaké době přemýšlení jsem se rozhodl pro nástěnné hodiny. To je věc, kterou potřebuje skoro každý, většinou jsou na viditelném místě a výroba není příliš složitá.

Jaroslav Jerhot – dizajnér a výrobca nástenných hodín z atelierDSGN.com

2. V ponuke e-shopu atelierDSGN.com nájdeme moderné veľké dizajnové nástenné hodiny, hodiny s názvom miest, ale i hodiny ukazujúce poludnie. Výroba dizajnových hodín je však rovnaká. Začína návrhom ciferníku, pokračuje digitalizáciou a prípravou výrobného plánu. Ten dostane do rúk výrobca ciferníkov (podľa toho, či sa jedná o nerezové hodiny, kde je potrebné laserové rezanie, alebo o hodiny z plexiskla).

Po čistiacej a leštiacej fáze nástenné hodiny zmontujete a posielate zákazníkovi. Koľko nástenných hodín vytvoríte za 1 rok?

Za rok stovky kusů.

dizajnové nástenné hodiny z dielne atelierDSGN.com
dizajnové nástenné hodiny do každého interiéru

zdroj foto: atelierDSGN.com

Ako jednoducho vytvoriť multijazyčný e-shop

3. Na Vašom webe nájdeme okrem českej jazykovej verzie slovenskú, anglickú, americkú, poľskú, rumunskú a maďarskú. Keď ste sa rozhodli expandovať, robili ste si prieskum trhu? Pozorujete nejaké rozdiely medzi jednotlivými krajinami, do ktorých expedujete svoje nástenné hodiny?

Přeložil jsem to pomocí Google Translatoru. Průzkum trhu jsem moc nedělal. Výběr zemí jsem udělal na základě toho, ve kterých zemích mohu efektivně inzerovat, a také podle toho, jaká je cena zaslání zásilky. Tu totiž platím já, pro zákazníka je zaslání zdarma.

Rozdíly mezi zeměmi moc nejsou. Pouze v Polsku mají v porovnání s ostatními zeměmi výrazně větší zájem o hodiny s názvy měst. Zda zákazník platí kartou, nebo hotově, nepoznám, vše (zaslání i platbu) pro mě zajišťuje Zásilkovna.

Chcete si vytvoriť multijazyčný e-shop aj vy?

Vyskúšajte si jednu z výhod BiznisWebu na 15 dní úplne zadarmo:

4. Spolupracujete aj s nejakým interiérovým dizajnérom, resp. predávate svoje nástenné hodiny aj na Biano, cez porovnávače tovaru a pod.?

Ano, prodávám i na Biano, ale hlavně na Favi. Favi mi připadá efektivnější. Jinak jsem „vlk samotář“ a s nikým nespolupracuj.

5. Následkom pandémie prišlo veľa ľudí o prácu, začali preto rozmýšľať, ako vytvoriť eshop, resp. v čom podnikať. Ak by ste im mohli poradiť, na čo by si mali dať v začiatkoch podnikania alebo tvorby e-shopu pozor?

Hlídat si náklady, hlídat si náklady, hlídat si náklady, hlídat si náklady. A ještě upozornění. Rozjet e-shop je daleko komplikovanější, než se na první pohled může zdát. Alespoň to tak bylo v mém případě, protože já své produkty nejen prodávám, ale také navrhuji a vyrábím. Ale má to zase výhodu v tom, že velké e-shopy mi nekonkurují, protože mé zboží prostě nemají. A tak mohu mít vyšší marže. 

TIP: viac inšpirácií a tipov, ako začať podnikať, nájdete aj v našom ebooku.

6. Ako ovplyvnila koronavírusová pandémia Vaše podnikanie?

Tržby se o něco zvýšily. Následkem korony jsem měl vloni létě výpadek ve výrobně ocelových ciferníků, ale mám malou skladovou zásobu, takže zdržení se dotklo pouze několika málo zákazníků.

Expanzia eshopu je jednou z možností, ako efektívne zvýšiť počet konverzií. Preto, ak ste v dôsledku koronakrízy zaznamenali pokles objednávok, skúste osloviť zahraničných zákazníkov.

V BiznisWebe vám k expanzii stačí vytvoriť novú jazykovú verziu. Najčastejšie je to práve česká verzia e-shopu, ktorú slovenskí podnikatelia zakladajú ako prvú. V administrácii e-shopu od BiznisWebu si však môžete vytvoriť toľko jazykových verzií, koľko potrebujete. 

Čo sa týka prekladov, pri menších e-shopoch poslúži aj Google Translator, ak však máte širší sortiment produktov, odporúčame najať si profíkov, ktorí majú s expanziou bohaté skúsenosti.

Prajeme vám veľa spokojných zahraničných zákazníkov ツ. Čoskoro sa môžete tešiť na ďalší podnikateľský príbeh na našom blogu.

K téme expanzie by vás mohlo zaujímať:

Do akých krajín expandovať v roku 2021

Ako vytvoriť jazykovú verziu e-shopu

avatar
Autor: BiznisWeb.sk Spolu s našimi klientmi vyvíjame redakčný systém (CMS) FLOX pre tvorbu e-shopu a webstránok. Svoj prvý e-shop či webstránku si u nás vytvoríte rýchlo a jednoducho aj bez programátora a grafika. Bez problémov k nám premigrujete i svoj zabehnutý e-shop. Vyskúšajte si zadarmo, ako to u nás funguje.

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať