Chcete napredovať? Rozprávajte sa s priateľmi
V živote aj biznise vedia človeka nečakane posunúť aj zdanlivé drobnosti.
Napríklad pravidelné stretnutia s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Robili tak mnohí velikáni ducha a činu: J.R.R. Tolkien, Henry Ford, Thomas A. Edison, u nás napríklad Karel Čapek so svojimi „pátečníkmi”.
Aby sa na stretnutiach len neklábosilo, ale aby boli efektívne, je dobré dať im formu. Účinná je napríklad metóda Mastermind Groups. V čom všetkom môže pomôcť?
Zodpovednosť
Na stretnutiach mastermind skupín sa ich účastníci rozprávajú aj o svojich plánoch. Nuž a keď sa k niečomu zaviažete pred skupinou, tak to s veľkou pravdepodobnosťou dodržíte. Nechcete ľudí sklamať.
Spätná väzba
V takýchto skupinách sa zvyčajne stretávajú ľudia, pracujúci v rovnakej branži. Majú podobné skúsenosti, ale iný pohľad na veci. To je veľmi cenné. Vďaka tomu vedia problémy či otázky vidieť z nečakaných strán a ponúknuť riešenia, na ktoré by človek sám neprišiel.
Spoznávanie silných stránok
Pri rozhovore v skupine môže človek zistiť, že to, čo je pre neho hračka, je pre iného neriešiteľný problém. Často sa stáva, že si nie sme vedomí svojich silných stránok. V skupine ich môžeme ľahko odhaliť.
Sebareflexia
Štruktúra takýchto stretnutí zvyčajne dáva každému z účastníkov priestor, aby ostatným povedal o svojej činnosti v poslednom čase. Vďaka tomu je člen skupiny motivovaný na stretnutie sa pripraviť a rozmýšľať o tom, čo a ako robil. Dostane čas a dôvod pre sebareflexiu.
Spolupráca
Na mastermind stretnutiach spoznáte ľudí, ktorí majú iné talenty a schopnosti ako vy. Preto tu môžete ľahko nadviazať spoluprácu a pomôcť si navzájom pri konkrétnych projektoch. V rámci skupiny si môžete vzájomne pomôcť aj s propagáciou – napríklad zdieľaním na sociálnych sieťach či na blogoch.
Výsledky
Plniť ciele, ktoré ste si stanovili a prežívať úspech ostatných zvyšuje sebadôveru. Tá, v kombinácii s podporou skupiny a spätnou väzbou, ktorú tu získate, prináša časom očividné výsledky.
Ako mastermind skupinu vytvoriť a viesť?
Najjednoduchšie je zapojiť sa do skupiny, vedenej profesionálnym facilitátorom. Mastermind skupinu však môžete vytvoriť a viesť sami. Ľudí, ktorých by ste v takejto skupine chceli, najľahšie nájdete na sociálnych sieťach alebo rôznych fórach – ak ich teda nepoznáte z reálneho života. Dôležité je, aby členovia mastermind skupiny mali rôzne povolania, aj keď z príbuzných oblastí. Tak sa budete môcť najlepšie navzájom obohacovať. Ideálna veľkosť skupiny je okolo 6 ľudí.
Ako to funguje?
Keď máte svojich ideálnych 6 ľudí,
– dohodnite si pravidelný čas stretávania (pokojne aj cez Skype či inú online platformu,) najlepšie na 1-2 hodiny týždenne.
– Stanovte, kto bude strážiť čas a stretnutie moderovať.
– Je dobré, ak členovia skupiny vedia, ako podávať kvalitnú spätnú väzbu a ovládajú ďalšie základné komunikačné zručnosti.
– Pred každým stretnutím sa pripravte. Zhrňte si, čo ste od posledného stretnutia robili, čo ste dosiahli a čo sa vám nepodarilo.
– Stretnutie začnite vzájomným zdieľaním týchto reflexií.
– Potom by sa skupina mala venovať problémom, ktoré jej členov trápia. Môže to vyzerať tak, že každý si vyberie svoj najpálčivejší problém a požiada ostatných o radu. Alebo sa môžete každý týždeň venovať len jednému členovi, zato do hĺbky.
– Stretnutie ukončite kolom, v ktorom si každý stanoví cieľ na ďalšie obdobie.
Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si viac informácií o metóde Mastermind skupín.
Tip:
Ak sa chcete na prezentáciu vašich cieľov pripraviť , odporúčame napr. nástroj Prezi alebo Coggle.