Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Printová reklama v digitálnej dobe

význam printovej reklamyAký je význam printovej reklamy v dnešnej, digitálnej dobe?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je na ústupe, no nejaký ten print budete na prezentáciu svojho podnikania určite potrebovať aj vy. Minimálne vizitky alebo reklamný polep automobilu.

O ďalších možnostiach printovej reklamy, jej výhodách a často nevyužitom potenciále sme sa rozprávali s Martinom Böhmom z PlotBase.sk.

 

1. Martin, dôkazom, že printová reklama naozaj perfektne funguje, je napr. Burger King. Aby demonštrovali, že svoje burgre pripravujú na skutočnom ohni, zverejnili sériu fotografií vyhorených pobočiek (zdroj). Ďalším úspešným príkladom efektívnej printovej reklamy je práca agentúry GYRO na podporu nadácie Safe At Home. Ako vidíte význam a efektivitu printovej reklamy Vy?

Martin Böhm, konateľ Plotbase

Martin Böhm, konateľ Plotbase

Printovú reklamu vidíme ako neoddeliteľnú súčasť online reklamy a taktiež optimalizácie pre vyhľadávače. Google totiž porovnáva a zohľadňuje vo výsledkoch vyhľadávania aj to ako je Vaša značka známa a koľko sa o nej na internete hovorí. Toto všetko má priamy vplyv na pozície v SERP-e. Tu treba tiež spomenúť, že sa porovnávajú vždy relevantné firmy z rovnakého oboru. To znamená, že napríklad kaderníctvo Klier, ktoré má priemerný mesačný počet vyhľadávaní na úrovni 260, neporovnáva vyhľadávač s firmami mimo oboru akou je napr. Alza, ktorá sa mesačne vyhľadáva 246 000-krát.

Z toho vyplýva, že na to, aby kaderníctvo predbehlo svoju konkurenciu, nepotrebuje investovať tisíce eur do TV reklamy, ale jeho kampaň môže kľudne pozostávať z citylightových plagátov na zástavkách, letákov distribuovaných do schránok, prípadne umiestnenie Roll Up Bannerov, alebo A stojanov do nákupných centier a pod.

 

2. Ak by ste mali poradiť začínajúcim podnikateľom, do ktorých printových formátov by mali investovať, aby podporili budovanie svojej značky aj v offline svete?

Pri začínajúcich malých podnikateľoch by som určite začal vizitkami a letákmi, keďže sa jedná o najlacnejšie formy propagácie. Cenovo zaujímavý a veľmi obľúbený produkt je tiež stojan Roll Up – jeho výhoda je veľká reklamná plocha a to, že sa dá umiestniť prakticky kamkoľvek. Veľmi rýchlo sa dá tiež zložiť a vďaka nízkej váhe premiestniť podľa potreby. Pre väčšie firmy je stále zaujímavá billboardová kampaň, prípadne reklama v novinách a časopisoch. Špeciálnou oblasťou reklamy, dizajnu a využívania najnovších možností tlače sú spolupráce s architektmi, ktorí dotvárajú interiéry pomocou fototapiet, priamej tlače na sklo alebo potlače textilu, ktorý sa dá efektne podsvietiť.

printová reklama Toyoty

Ukážka printovej reklamy Toyoty (zdroj)

 

3. Trendom v tlači vizitiek sú napr. rôzne eko, recyklované papiere, bavlnené papiere a pod. Dokážete pre klientov zabezpečiť takéto vizitky aj Vy v PlotBase?

Recyklovateľné papiere držíme bežne skladom a naši dodávatelia disponujú širokým portfóliom špeciálnych papierov na tlač vizitiek. Na našej prevádzke máme vzorky všetkých ponúkaných papierov – stačí si len vybrať :).

 

4. Nie každý má však po ruke skúseného grafika, ktorý mu navrhne potlač v potrebnom printovom formáte, so spadávkami pre tlač a parametrami, aby tlač bola naozaj kvalitná a reprezentovala, resp. splnila svoj účel. Zabezpečujete aj tieto služby, prípadne vymyslíte pre klienta aj celú kreatívu?

Bez grafikov by sme sa nezaobišli, akúkoľvek grafiku na základe požiadaviek spracuje náš tím grafikov, dvaja skúsení kolegovia – grafici, ktorí riešia aj technické záležitosti pri tlači a veľmi šikovná kreatívna kolegyňa, na ktorej prácu máme iba pozitívne ohlasy.

 

5. Máte prípadne k dispozícii nejakú štatistiku alebo prehľad, aký bol podiel printovej reklamy v roku 2017?

Nemám presné štatistiky, ale v roku 2016 bol predpoklad, že online reklama na Slovensku predbehne printovú reklamu už v roku 2017. Predpokladám teda, že teraz je to na úrovni niečo vyše 50 % v prospech online reklamy, pričom tento trend bude stále pokračovať. Na druhej strane si myslím, že offline reklama tu bude mať ešte dlho svoje miesto, čo dokazujú aj nové algoritmy vo vyhľadávačoch.

 

Offline reklama je ideálny spôsob prezentácie vašej firmy či predajne aj v rámci lokálneho marketingu. Často stačí málo, jedna pútavá reklamná tabuľa a potenciálni zákazníci sa o vás dozvedia oveľa rýchlejšie ako na internete.

Aké offline reklamné formáty využívate vy?

Podeľte sa s nami do komentárov 🙂

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V BiznisWebe pracujem od r. 2009, začínala som na supporte, kde som mala skvelú príležitosť zoznámiť sa s reálnymi potrebami a otázkami podnikateľov či majiteľov e-shopov a webstránok. A preto sa snažím hľadať také témy, ktoré vám ponúknu užitočné odpovede. Máte iný názor? Budem vďačná za váš feedback - kvasnicova@biznisweb.sk :)

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať