Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Open Source CMS – áno či nie? – 2.časť

výhody a nevýhody joomla, drupal, wordpressV minulotýždňovom článku sme vám predstavili prvých 5 argumentov proti využitiu Open Source CMS systémov na tvorbu www stránky a e-shopu.

Okrem verejného odbugovávania, komplikovanej údržby a updatov, nutnosti zásahu programátora, minimálneho dôrazu na použiteľnosť webu a nemožnosti premigrovania na cloud má využitie Open Source CMS – Joomla, Drupal alebo WordPress ďalšie nevýhody.

1. Z dlhodobejšieho hľadiska strávite administráciou oveľa viac času – teraz nemám na mysli len neželané komplikácie súvisiace s neschopnosťou aktualizácie alebo inštaláciou doplnkových modulov, ale predovšetkým hľadanie kompetentnej osoby, ktorá zrealizuje napr. zmenu kontaktných údajov. Uznajte sami, môžete si ako laik dovoliť čakať niekoľko mesiacov na zmenu adresy vašej kamennej predajne? Veď by ste šli sami proti sebe 🙁

2. Mobilné aplikácie s mizernou úrovňou – v dobe mobilnej je samozrejmosťou, ak váš internetový obchod či www stránka ponúka používateľom aj mobilnú aplikáciu či bezproblémové zobrazenie na mobilných zariadeniach. Žiaľ, mobilné aplikácie pre iOS alebo Android v Open Source CMS sa javia skôr ako beta verzie. Napríklad pre Open Source Joomla sú k dispozícii appky pre zdieľanie fotografií (viac info). Najlepšie je na tom s mobilnými aplikáciami WordPress.

3. Neadekvátna podpora – áno, existujú síce používateľské fóra, na ktorých sa dozviete množstvo noviniek o moduloch a ich využití a taktiež aj príklady z praxe. No, pokiaľ narazíte na nový problém, s ktorým sa zatiaľ komunita nestretla, máte nulovú šancu na vyriešenie. Určite nie je vhodné, aby ste na začiatku vášho podnikania na internete začali stagnovať len preto, že v Joomle, Drupale alebo WordPresse nie je možné vyriešiť situáciu, ktorá by sa v prípade voľby iného riešenia dala nazvať banálnou.

4. Spoľahlivého programátora nik nenahradí – na internete nájdete množstvo inzerátov od študentov,  ktorí vám ponúkajú svoje služby za „pár eur“. No v skutočnosti často platíte za nič. Študent zrazu prestane komunikovať, nemáte šancu sa s ním spojiť a už tobôž nie dostať vaše peniaze späť. Dobre si preto rozmyslite, či budete platiť za mačku vo vreci, alebo sa porozhliadnete po rozumnejšom riešení, napr. Closed Source CMS.

5. Nerovný meter na používateľov – nie všetky pluginy sú dostupné pre všetky krajiny. Ak konkrétny modul potrebujete pre bezproblémový chod vášho internetového obchodu či www stránky, opäť si budete musieť najať nejakého šikovného programátora alebo študenta, ktorý sa Joomle, Drupalu alebo WordPressu rozumie lepšie ako vy.

Predstavme si v skratke výhody a nevýhody najpoužívanejších Open Source CMS systémov.

Joomla – výhody

Početná komunita vývojárov pracuje na rôznych extensions alias pluginoch. Vhodná predovšetkým pre rozsiahlejšie webové projekty.

Joomla – nevýhody

Patrí medzi zložité Open Source CMS systémy, vyžaduje si určitý čas, kým sa s jeho funkcionalitou zoznámite. On-page optimalizácia je pomerne zložitá, vyžaduje nainštalovanie rôznych pluginov. Neintuitívna administrácia www stránky.

Drupal – výhody

Flexibilný pre skúsených vývojárov. Vhodný predovšetkým pre väčšie webové projekty, ktoré používateľskú jednoduchosť kladú na vedľajšiu koľaj.

Drupal – nevýhody

Pre začiatočníkov absolútne nevhodný Open Source CMS. Minimálne množstvo bezplatných pluginov a grafických šablón. Neintuitívna administrácia www stránky.

WordPress – výhody

Čo sa funkcionality týka, WordPress patrí medzi dobre vybavený Open Source systémy s množstvom modulov a grafických šablón. Dal by sa charakterizovať ako pomerne flexibilný, user friendly a vhodný aj pre začiatočníkov.

Obsah môže publikovať viacero autorov, príp. administrátorov.

WordPress – nevýhody

Hodí sa skôr pre jednoduchšie prezentačné www stránky alebo blogy. Väčšina grafických šablón zdarma sa líši len farebne, sú si veľmi podobné.

Ako si vybrať správne CMS pre vaše www stránky/e-shopy?

V prvom rade si spíšte vaše požiadavky.

Ujasnite si, či potrebujete len prezentačné www stránky alebo aj internetový obchod.

Či už sa rozhodnete, že si www stránky alebo internetový obchod budete spravovať sami, alebo nie, vyhľadajte si čo najviac dostupných CMS systémov a otestujte si ich funkcionalitu.

  1. Zamerajte sa na úroveň podpory a overte si, ako rýchlo vám pracovníci supportu odpovedajú.
  2. Uprednostňujete intuitívne a user friendly administračné rozhranie?
  3. Informujte sa o cenách a doplnkových službách.
  4. Zistite si, ako je to s updatom a aktualizáciou systému. Taktiež sa spýtajte na možnosti úprav grafického designu či funkcionality.
  5. Do zúženého výberu posuňte len CMS systémy, ktoré ponúkajú mobilné aplikácie a bezchybné zobrazovanie na mobilných zariadeniach.
  6. Overte si referencie, príp. oslovte spokojných zákazníkov a spýtajte sa na ich názor.

 

Zdroj:

 

Banner pre tvorbu web stránky

Tvorba web stránky, tvorba eshopu banner

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V BiznisWebe pracujem od r. 2009, začínala som na supporte, kde som mala skvelú príležitosť zoznámiť sa s reálnymi potrebami a otázkami podnikateľov či majiteľov e-shopov a webstránok. A preto sa snažím hľadať také témy, ktoré vám ponúknu užitočné odpovede. Máte iný názor? Budem vďačná za váš feedback - kvasnicova@biznisweb.sk :)

Diskusia k článku

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať