Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Inteligentné vyhľadávanie na Google – Hummingbird

seo-hummingbird-updateGoogle prišiel s ďalším novým zvieratkom – Hummingbird (kolibrík). Po aktualizáciách Panda, ktorá sa zamerala proti obsahovému spamu a nekvalitnému obsahu, prišiel algoritmus Pinguin, ktorý zatočil s nekvalitnými odkazovými profilmi. A s čím prichádza  Hummingbird?  Ide o ďalší postrach pre majiteľov web stránok?

Google je o rok starší, dňa 26. septembra oslávil 15 narodeniny. Pri tejto príležitosti Google oznámil ďalší veľký update algoritmu nazývaného Hummingbird.

Prečo práve kolibrík ?

Kolibrík je charakteristický tým, že je presný a rýchly. A o to sa usiluje aj Google. Google chce, aby výsledky vyhľadávania boli poskytnuté rýchlo a presne 🙂 Samozrejme tak, aby zodpovedal na najnáročnejšie vyhľadávacie požiadavky. Ani spomínaná Panda, Pinguin či algoritmus Caffeine nezabezpečili také výsledky, aké sa očakávali. Hummingbrid je nový hnací motor s využitím prvkov Pandy a Tučniaka.  Preto môžme od „Kolibríka“ očakávať obrovské zmeny.

 Konverzačné hľadanie

Bude sa s nami Google rozprávať? Podstata konverzačného hľadania je v tom, že kolibrík by mal lepšie pochopiť súvislosti za vyhľadávanými slovami.  S Conversation search môžete vyhľadávať hlasovým zadaním a Google vám hlasovo odpovie. Jednoduchý príklad: Ak hľadáte príklad IPhone 5 a potom zadáte do vyhľadávania „kde kúpiť“ Google vám ponúkne možnosti, kde si telefón kúpite.

20130515_165355-MOTION

V ukážke môžete vidieť, ako Google komunikuje na zadaný výraz “ Barack Obama“ a potom sa stačí spýtať, kedy sa narodil. Google vie, že myslíte na rok narodenia práve Baracka Obamu. Konverzačné hľadanie funguje v najnovšej verzii prehliadača Chrome.

 Porovnávanie vyhľadávacích výrazov

Aby toho nebolo málo, Google je natoľko šikovný, že dokáže porovnať výsledky dvoch výrazov. Výsledky porovná pomocou funkcie Knowledge Graph (diagram znalostí ). Napríklad, ak si zadáte do Google hovädzie mäso alebo tofu, Google  vám „poradí“ . S touto funkciou Google zobrazuje viac encyklopedických informácií umiestnených priamo vo výsledkoch vyhľadávania Google.  Z pohľadu SEO je to veľká výhoda pre web stránky s väčším množstvom mikrostránok alebo stránky s bohatým informačným obsahom.

S touto funkciou objavíte informácie a súvislosti, ktoré by vás možno ani nenapadlo hľadať. Tak sa rýchlejšie dostanete k vizuálnym informáciam. V pravom bočnom stĺpci sa objavia všetky súhrnné informácie napr. o známych osobnostiach, filmoch, miestach či umeleckých diel.

Napríklad nutričné hodnoty potravín, ktoré bežne nájdete na obaloch výrobkov:

google update, google aktualizácia, google kolibrík

 Výsledky podľa Vašej lokality

Super inteligentná novinka od Google. Podľa vašej lokality, kde sa cca nachádzate, google vie poskytnúť rôzne adresy a reštaurácie blízko vášho domova. Pri našom testovaní sme nové výsledky súvisiace s lokalizáciou dostali iba na mobiloch. Z toho vyplýva, že fukcia zatial funguje iba na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android.

google update, nové vyhľadávanie od google, google kolibrík

Aké sú teda  výhody nového vyhľadávania? :

  • vyhľadávanú informáciu dostane perfektne naservírovanú aj s dodatočnými info, ktoré by vás možno ani nenapadlo hľadať
  • získate tak najlepší  sumár informácií
  • vyhľadávač Google je ešte inteligentnejší a rozumie slovám, ktoré v sebe ukrývajú viac významov
  • kolibrík sa zameral na našu maximálnu spokojnosť, takže si príde každý na svoje

 Hummingbrid vs SEO

Google hovorí, že sa netreba ničoho obávať a nejde o nič nové 🙂 Stále, ale platí: tvoriť originálny obsah. V skutočnosti môžeme očakávať úbytok návštevnosti z Google. Pretože veľa vyhľadávacích výrazov nájdeme priamo vo vyhľadávaní Google a nebude potrebné sa preklikávať do konkrétných stránok. Ak Google porozumie viac vašim otázkam, môže dôjsť k poklesu pozícií.

Pozitívne je, že kolibrík ešte nefunguje na slovenskom trhu a všetci sme zvyknutí vyhľadávať na základe kľúčových slov. Čiže, kým sem kolibrík priletí a my si zvykneme na novú komunikáciu s Googlom, nič hrôzostrašné nám nehrozí :-).

Dôležité na záver: Algoritmus Hummingbrid zatiaľ nefunguje na slovenskom ani českom trhu. Avšak vo svete online marketingu treba byť neustále ostražitý. Nielen z tohto dôvodu vám prinášame horúce novinky a rady, ako byť úspešný v online marketingu, v pravidelných intervaloch. V každom prípade sme na kolibríka pripravení a vieme, že na svojich web stránkach musíme poskytovať maximum informácií.

vytvoriť www stránku, vytvoriť eshop

Tvorba www stránky

avatar
Autor: Petronela Jesenáková Ing. Petronela Jesenáková - je najmladšou členkou teamu "BiznisWebákov". Zastáva funkciu PPC a SEO odborníka, radí klientom, ako vytvoriť úspešný web a svedomito spravuje ich reklamné kampane v Google, Sezname, Zozname aj na Facebooku. Je držiteľkou certifikátu Google AdWords Qualified individual - Reporting and Analysis.

Diskusia k článku

Všetky dôležité informácie o podnikaní na internete, inšpiratívne príbehy a tipy od úspešných e-shopárov nájdete aj v našom ebooku Ako a v čom začať podnikať

Ako a v čom začať podnikať