Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Prečo ľudia nevypĺňajú formuláre na vašej www stránke alebo e-shope?

prečo ľudia nevypĺňajú formuláre na www stránkachNa jednoduchú otázku jednoduchá odpoveď – pretože sa obávajú zneužitia osobných údajov a ďalšieho spamu. Červené hviezdičky pri povinných poliach pôsobia na niektorých používateľov priam odpudzujúco. 

Pozrime sa bližšie na 8 najčastejších dôvodov nevyplnenia formulárov na www stránkach či internetových obchodoch, ktoré uvádza portál uxmovement.com.

Obavy zo spamu

Aj napriek tomu, že často práve registrácia na www stránkach prináša svoje výhody, pomerne vysoké percento používateľov sa obáva, že práve po registrácii ich začnete „zahlcovať“ nevyžiadanou poštou a ich mailbox sa bude napĺňať raketovou rýchlosťou. Aby ste podobným obavám predišli, nezabudnite  uviesť informáciu, že registráciou (teda vyplnením poľa e-mailová adresa)  používateľ súhlasí so zasielaním newsletteru, príp. aktuálnych akcií.

Strach pred spamovaním priateľov na sociálnych sieťach

Ako dobre viete, na www stránkach, ktoré umožňujú registráciu/prihlásenie prostredníctvom Facebook-u alebo Twitter-u hrozí, že vašich priateľov a followerov začne daná sociálna sieť obratom spamovať. Preto, ak uvažujete o takomto uľahčení, uistite sa, že aplikácia nebude žiadne automatické spamy odkazujúce na akúkoľvek minimálnu činnosť používateľa rozosielať jeho známym.

login prostredníctvom twitteru

príklad aplikácie, ktorá „nezneužíva“ vašich followerov alebo váš profil na Twitteri

„Čo ak sa používateľský účet nedá zmazať?“

Pre niekoho priam hororová predstava. Aj napriek tomu, že v našich obchodných podmienkach uvádzame, že používateľ nášho redakčného systému musí mať 18 rokov , často sa stretávame s prípadom, kedy si nezletilé dieťa vytvorí testovací web alebo naobjednáva služby za tisíce € a rodičia s hrôzou v hlase žiadajú o ukončenie služby.

registrácia na www stránka

Bezplatná registrácia na www stránku s možnosťou deaktivácie kedykoľvek

„Čo ak sa k mojim údajom dostane nejaký hacker?“

Pocit neistoty zo zneužitia údajov dnes vyrieši SSL certifikát. SSL certifikát umožňuje bezpečne komunikovať používateľovi s www stránkou – napr. pri registrácii šifruje prihlasovacie heslá alebo pri online platbe zašifruje čísla platobných kárt.

SSL certifikát zaručuje autentičnosť vašej www stránky alebo e-shopu.

ssl certifikát, certifikát zabezpečenia ssl

SSL certifikát

 Príliš dlhý formulár oproti získanej hodnote

Na niektorých www stránkach alebo e-shopoch je registrácia naozaj príliš zdĺhavá. Zákazníkov preto odrádza aj od samotnej kúpy tovaru. Zákazník stránku otvorí s tým, že ide rýchlo objednať tovar. Ak sa k tomu ešte pridá kombinácia, že zákazník sa nerád registruje, podmienkou registrácie pred nákupom a podobným formulárom ho sami posielate nakúpiť ku konkurencii

zbytočne dlhý registračný formulár

Možno ste sa už stretli aj s podobne zdĺhavým prihlásením na www stránky, kde od vás požadovali aj vyplnenie captcha kódu, ktorý navyše nefungoval a tak ste ho neúspešne zadávali stále dokola. Podobným „vylepšeniam“ sa radšej vyhnite a využite radšej stručné, jasné a výstižné prihlasovanie ako napríklad v našej mobilnej aplikácii Flox:

Jednoduché prihlásenie na www stránky a e-shop

Zbytočne sa vypytujete

V niektorých formulároch, napr. na e-shopoch s detskými potrebami, sa stretnete s poľami, ktoré sa vám na prvý pohľad môžu zdať zbytočné:

zbytocne otazky vo formulari

Zbytočné otázky na www stránke

Faktom je, že ak uvedené pole vyplníte, v deň narodenín vášho dieťaťa vám príde e-mailom gratulácia 🙂

Aby ste návštevníkov vašich www stránok podobnými poľami neodradili, vysvetlite im, prečo uvedené údaje požadujete:

Registrácia testovacej verzie vyžaduje číslo karty

Ak je raz niečo na test, počítame s tým, že to bude bezplatné. Vo formulári je preto úplne zbytočné políčko pre vyplnenie čísla karty (to si nechajte v zálohe napríklad až do objednávkového procesu).

Titulka nenapovedá nič o zameraní www stránky/e-shopu

Ak z titulnej stránky nie je jasné, o čom web je, administrátor nemôže byť sklamaný, že sa na takýto web nikto neregistruje. Rovnako hrá dôležitú úlohu aj atraktivita a aktuálnosť titulky. Nezabudnite ani na prezentáciu výhod, ktoré ponúkate pri registrácii!

vytvoriť www stránku, vytvoriť eshop

Tvorba www stránok, tvorba eshopu

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V BiznisWebe pracujem od r. 2009, začínala som na supporte, kde som mala skvelú príležitosť zoznámiť sa s reálnymi potrebami a otázkami podnikateľov či majiteľov e-shopov a webstránok. A preto sa snažím hľadať také témy, ktoré vám ponúknu užitočné odpovede. Máte iný názor? Budem vďačná za váš feedback - kvasnicova@irisoft.sk :)

Diskusia k článku

Všetky dôležité informácie o podnikaní na internete, inšpiratívne príbehy a tipy od úspešných e-shopárov nájdete aj v našom ebooku Ako a v čom začať podnikať

Ako a v čom začať podnikať