Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Affiliate marketing

affiliatePrichádzame s ďalším návodom, ako si v dnešnej modernej internetovej dobe  zarobiť prostredníctvom Vašej web stránky. Čo tak vyskúšať provízny systém? 

Affiliate programy

Affiliate program je  označovaný za partnerský program. Ide o provízny marketing predaja produktov alebo služieb využitím ďalšieho sprostredkovania.

Je to forma online reklamy a propagácie, prostredníctvom ktorej obchodníci (napr.p revádzkovatelia internetového obchodu) ponúkajú svojim affiliate partnerom finančnú odmenu za privedenie zákazníka. Jedná sa o  zákazníka, ktorý na webe vykoná nejakú činnosť, či už registráciu, nákup výrobku, prípadne len návštevu stránky.

Princíp fungovania je veľmi jednoduchý. Ide o obchodné partnerstvo medzi webovými stránkami predajcu a stránkami, ktoré tieto produkty alebo služby propagujú (affiliate partner). V prípade vykonania dohodnutej činnosti (nákup, registrácia, návšteva) na web stránkach doporučených zo strany affiliate partnera, dochádza k získaniu provízie. Výška provízie je dopredu dohodnuté percento z predaja. Zvyčajne sa odmena pohybuje od 10% do 30 %.

Affiliate marketing

Pokiaľ ste v pozícii sprostredkovateľa je len na Vás, koľko si zarobíte. Z pohľadu obchodníka je to veľmi výhodná forma, pretože ako sprostredkovateľ sa snažíte propagovať web na  čo najrelevantnejších miestach. Oproti PPC reklame je to najlacnejšia forma propagácie, pretože predajca platí len za reálny predaj produktov alebo služieb, nie za počet kliknutí.

Výhody z pohľadu obchodníka

– množstvo relevantných odkazov na Vašu stránku, ktoré Vás nič nestoja

– získanie lepších pozícií vo vyhľadávaní

– zvýšenie návštevnosti

– možnosť výberu partnerských webov

– výšku provízie si určujete sami

– za minimálnu námahu – noví zákazníci

Výhody z pohľadu sprostredkovateľa – blogera

– lepšie provízie ako Google Adsense

– možnosť výberu affiliate programu s dobrou províziou

– jednoduchá implementácia

– neobmedzený zárobkový strop

– dobrá efektivita

– zatiaľ pomerne malá konkurencia

– účasť v programe je zadarmo

Aby sme to nevideli tak jednoducho a ružovo je tu aj pár „nevýhod“ pre samotných sprostredkovateľov – blogerov. Pokiaľ chcete ako sprostredkovateľ – bloger odkazovať na weby, musí byť aj Váš web na tom dobre. Minimálne vo výsledkoch vyhľadávania. Nehovoriac o prirodzenom traffic zo SEO, sociálnych sietí, fór a pod. A tu už sami dobre vieme, že takáto cesta je veľmi zdĺhavá, vyžaduje množstvo práce, času a trpezlivosti, kým prinesie zaslúžené peniaze 🙂

Používané affiliate modely

PPS / Pay Per Sale

Medzi najpoužívanejší kompenzačný model patrí PPS ( Pay Per Sale). Jedná sa o ponúknutú províziu partnerom formou podielu hodnoty z objednávky. Výška zisku je stanovená percentuálnou alebo fixnou formou. Provízia môže byť odvodená z prvej objednávky, z opakovaných objednávok alebo zo všetkých objednávok, ktoré zákazník uskutoční. Toto je najčastejšia forma affiliate modelu.

PPL / Pay Per Lead

Sprostredkovateľ získava fixnú čiastku za každého odporučeného zákazníka, ktorý vykoná požadovanú akciu. Či už je to registrácia, prihlásenie sa k odberu noviniek alebo vyplnenie formulára.

PPC / Pay Per Click

Ide o platby za klik. Tento model sa zvykne kombinovať s modelom PPL – fixnou platbou za vykonanie akcie (registrácia, vyplnenie formulára a pod.)

Ako na Affiliate a Biznisweb?

Pri Affiliate programe je  predovšetkým najdôležitejšie zabezpečiť správne meranie! Ak už doporučíte affiliate odkaz, alebo vďaka baneru umiestnenému na Vašom webe urobí zákazník u predajcu nákup, chcete to mať zaznamenané a zmerané. Na zabezpečenie merania sa používajú affiliate softwary. Z najznámejších affiliate softwarov je napr. Affilbox.

Implementácia meracieho kódu pre stránky vytvorené v CMS Flox 1 je veľmi jednoduchá. Kód, ktorý vygeneruje Affiliate systém, sa vkladá do ďakovnej správy, ktorá sa zobrazuje po odoslaní objednávky. Nie je potrebné programovanie. Prípadne potom druhá možnosť s inštaláciou Post Affiliate Pro, kde máte 2 možnosti:

1. Prvou je kúpa licencie, kde dostanete softvér, ktorý treba nainštalovať. Softvér sa inštaluje na server. Cena licencie je podľa funkcií, ktoré si zvolíte : http://www.postaffiliatepro.com/pricing/

2. Druhou možnosťou je mesačná platba za účet Post Affiliate Pro. V takom prípade nepotrebujete mať server. Post affiliate Pro je nainštalované na servery firmy Post Affiliate pro a Vy máte prístup do Vášho admin rozhrania tzv. merchant panel. Cenníky prenájmu: http://www.postaffiliatepro.com/in-house-affiliate-program-hosting/

Je už len na Vás, akú možnosť si zvolíte. V každom prípade bude meranie nainštalované a Vy si budete môcť  manažovať Váš Affiliate marketing.

Zaujímavosti na záver

Popularita Affiliate programov neustále stúpa. Napríklad v Čechách je úspešnosť affiliate vyššia ako na Slovensku. Zaujímavým príkladom je firma Invia, ktorá partnerom na Slovensku vyplatila takmer 40 000 Eur a Česká Invia takmer 12 000 000 Kč.

Affiliate programov je veľa. Medzi nimi napr.

http://www.webexsys.com/

http://www.webtrader.cz/

 

vytvoriť www stránku, vytvoriť eshop

Tvorba www stránky

 

avatar
Autor: Petronela Jesenáková Ing. Petronela Jesenáková - je najmladšou členkou teamu "BiznisWebákov". Zastáva funkciu PPC a SEO odborníka, radí klientom, ako vytvoriť úspešný web a svedomito spravuje ich reklamné kampane v Google, Sezname, Zozname aj na Facebooku. Je držiteľkou certifikátu Google AdWords Qualified individual - Reporting and Analysis.

Diskusia k článku

Všetky dôležité informácie o podnikaní na internete, inšpiratívne príbehy a tipy od úspešných e-shopárov nájdete aj v našom ebooku Ako a v čom začať podnikať

Ako a v čom začať podnikať