Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Využívajte Instagram v rámci marketingu na sociálnych sieťach

instagram, marketing na sociálnych sieťachInstagram pôvodne vznikol ako sociálna sieť pre fotografov v roku 2010. V januári 2011 už mal milión používateľov, na začiatku roku 2012 už 15 miliónov používateľov. Je k dispozícii pre zariadenia iPhone, iPad a od 3.4.2012 aj pre zariadenia s OS Android.

V USA patrí Instagram medzi najrýchlejšie rastúce internetové služby.

Nezanedbateľná podoba s Twitterom

Ak už máte účet na Twitteri, nebudete mať s Instagramom žiadny problém. Základný rozdiel je len v tom, že na Twitteri zverejňujete krátke správy s odkazom na fotografiu, na Instagrame je dominantná práve fotografia, ku ktorej môžete pridať popis.

Po stiahnutí aplikácie sa zaregistrujte, a hneď v ďalšom kroku môžete začať s „followovaním“ Vašich priateľov napríklad z Facebooku:

instagram, instagram follow friends

ešte si nestihnete ani poriadne vybrať, koho budete „sledovať“ a už Vás vítajú notifikácie 🙂

instagram

Cez ikonku Explore Vám Instagram navrhne, koho sledovať (ako  Twitter alebo Pinterest):

instagram

 Nezáleží na tom, či ste profíci, fotky jednoducho patria na Instagram

Na Instagrame, rovnako ako napr. na Facebooku, nájdete bláznivé fotografie teenagerov, samozvaných modeliek s našpúlenými perami, ale aj krajiniek alebo fotiek nafotených cez makro režim.

Nahrať fotografiu je naozaj jednoduché, vyberiete si, či chcete fotku nafotiť alebo použijete uloženú fotku z mobilu či externého úložiska.

Instagram ponúka rôzne efekty pre vylepšenie fotografie:

efekty instagram

K fotografii pridajte popis, adresu a zvoľte, na ktorých ďalších sociálnych sieťach sa má publikovať:

instagram pridanie fotky, instagram

 Lokalizácia na Instagrame

Ak pri nahrávaní fotky vyberiete aj možnosť nastavenia lokalizácie, Instagram Vám cez Foursquare ponúkne napr. najbližšie podniky, obchodné centrá …

lokalizácia na instagrame

Instagram a marketing na sociálnych sieťach

Ako využiť Instagram pre marketing na sociálnych sieťach veľmi dobre zhrnul Jason A. Howie vo svojom článku.

Instagram využite ako jednu z možností formovania stratégie na sociálnych sieťach

Instagram je skvelý mobilný marketingový nástroj, preto je škoda ho nevyužiť. Rovnako ako Pinterest alebo Facebook, zameriava sa predovšetkým na vizuálnu stránku obsahu.

Zapojte Vašich fanúšikov

Instagram, tak ako každá sociálna sieť, nie je len o tom, že na nej zverejňujete svoje fotky a Vaše komentáre. Získajte si reakcie zákazníkov! Umožnite im komentovať fotky spojené s Vašou značkou alebo pripomínajúce Vašu značku.

Nechajte fanúšikov nahliadnuť do zákulisia

Prestavte členov svojho teamu, zverejnite „neformálne“ fotky z párty (samozrejme nie tie najlepšie, tie si nechajte pre súkromný archív) 🙂

Napríklad taký Barack Obama (@BarackObama) – na Instagrame zverejňuje vtipné komentáre, fotky napr. zo spoločnej večere s manželkou Michelle.

Dovoľte svojim zamestnancom, aby Vašu značku na Instagrame podporovali

Najvernejšími fanúšikmi Vašej značky by mali byť Vaši zamestnanci. Podporte ich, aby na Instagrame začali zverejňovať aj svoje fotografie, nielen lajkovať firemné fotky. Vaši fanúšikovia si s Vašou firmou alebo značkou vytvoria osobnejší vzťah. Začnú sledovať a komentovať aj Vašich pracovníkov.

Na Instagrame nie sú hashtagy povinné

Používatelia Instagramu hashtagy (#) často prehliadajú, preto si s nimi nemusíte lámať hlavu (pokiaľ nereprezentujete firmu alebo značku).

Ak na Instagrame reprezentujete práve firmu alebo značku, vytvorte si vlastné hashtagy, vďaka ktorým:

  • ľudia ľahšie nájdu Vaše fotografie
  • ľahšie získate obraz o svojich fanúšikoch a followeroch
  • získate novú dimenziu merania dopadu Vašich kampaní, zistíte napríklad, koľko fanúšikov sa zapojilo do danej kampane

Geo-Tagovanie

Geo-tagovanie umožňuje lepšie propagovať Vaše akcie alebo potvrdiť Vašu účasť na podujatí.

Geo-tagovanie je vhodné napríklad pre reštaurácie alebo lokálne obchodíky.

Nájdite si najvhodnejší čas na pridávanie fotiek na Instagram

instagram načasovanie, instagram timing Rovnako, ako Facebook, aj Instagram ponúka podrobné štatistiky. Zistíte napríklad, ktoré tagy boli najviac zdieľané, v aký čas získali najviac komentárov a pod.

Viac informácií o analytických nástrojoch Instagramu nájdete tu.

Ako umiestniť fotku z Instagramu na Vašu firemnú Facebook stránku?

Žiaľ, neexistuje jednoduchý návod, ktorý by sme Vám mohli prezentovať. Samotný Instagram nedokáže nahrať fotku na Vaše Facebook stránky. Ak ale prepojíte osobný profil na Facebooku s profilom na Instagrame (doporučujeme aplikáciu instafb.com), je následné  zdieľanie fotky na firemnom profile bezproblémové. Vytváranie Instagram fotogalérií na Facebooku cez instafb nájdete vysvetlené napr. tu.

tvorba www stránky, tvorba eshopu

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V BiznisWebe pracujem od r. 2009, začínala som na supporte, kde som mala skvelú príležitosť zoznámiť sa s reálnymi potrebami a otázkami podnikateľov či majiteľov e-shopov a webstránok. A preto sa snažím hľadať také témy, ktoré vám ponúknu užitočné odpovede. Máte iný názor? Budem vďačná za váš feedback - kvasnicova@biznisweb.sk :)

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať