Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

STOP nekvalitným stránkam. Google Panda a Penguin si na vás posvietia

google panda, algoritmus panda, panda updateTak poďme na to pekne po poriadku. Založíte si web stránku, zaplatíte si na ňu reklamu, začnete sa venovať seo optimalizácii, nakúpite spätné odkazy, zaregistrujete sa do stoviek katalógov a vidíte sa v prvých pozíciach na google. Super pocit, biznis sa rozbieha, investície sa vracajú späť..Až jedného dňa pozriete na google a Vaša web stránka sa prepadla o desiatky pozícii.. Zažili ste niečo podobné?

Čo sa deje?

Kedže je internet prepchatý nespočetným množstvom nekvalitných web stránok, nastal čas „upratať“ tieto stránky. Google nasadil nový algoritmus, ktorý je zameraný na preotimalizované web stránky. A tak bol nasadený tučniak nazývaný Pinguin a update Panda.

 

 

Algoritmus Google Panda update

Google je plný prekvapení a zmien a jednou z nich bolo nasadenie algoritmu Panda, ktorý sa neustále zdokonaľuje. Prvý krát bol spustený vo februári 2011. Od augusta 2011 dorazila Panda aj do  českých vyhľadávačov.

Cieľ Pandy? Hlavným cieľom Pandy je „odstránenie“ nekvalitných stránok z výsledkov vyhľadávania. Odstránenie duplicitného obsahu a taktiež posvietenie si na linkfarmy a rôzne PR portály, ktoré sú preplnené duplicitným obsahom. Pinguin je už taký šikovný, že dokáže vypátrať preoptimalizovaný obsah – veľa kľúčových slov na stránke.

 

Ako správne robiť SEO a nedráždiť Pandu?
Čo Panda sleduje?

1. Vytvárajte kvalitný a originálny obsah – Odporúča sa 150-300 slov unikátneho obsahu. Vám by sa asi tiež nepáčilo, keby niekto kopíroval váš text. Preto vytvárajte unikátny obsah s cieľom čo najviac zaujať zákazníka. Dajte podnet zákazníkom čítať váš web a dozvedieť sa čo najviac. Poskytnite im to, čo reálne hľadali, keď vyťukávali to zázračné spojenie.

2. Vyvarujte sa kopírovaniu popisov od dodávateľa – Skopírovaný popisok napr. pre tepláky, ktorý je zavesený na ďalších 100 weboch, asi Pande moc voňať nebude.

3. Umelé vytváranie Page Ranku – Napríklad písaním PR článkov. Už dávno skončili tie časy, keď ste si jeden článok zahustený 3-4 kľúčovými slovami zavesili na X PR portálov. A už vôbec nie, spomenúť v článku 10 krát napr. slovo vírivky, ktoré 10 krát smeruje na titulku. Nezavrhujte však publikáciu PR článkov, čas strávený vytváraním unikátnych článkov s kvalitnými odkazmi sa vám určite vyplatí.

4. Počet reklám na stránke – V tomto prípade sa vám viac oplatia 3 reklamy za 100 eur, ako 20 reklám za 500 eur 🙂 Keď reklamy, tak v zdravom pomere. Okrem iného, nepôsobí to dobre ani z vizuálneho hľadiska.

5.  Nerelevantné spätné odkazy – Kúpa spätných odkazov, výmena odkazov je pre Of Page Seo optimalizáciu alfa omegou. Pozor však na veľké množstvo odkazov, ktoré sú zapadnuté prachom alebo sú na míle vzdialené od vášho biznisu. Čiže odkazy áno, ale len z obsahovo príbuzných webov.

 6. Bounce Rate – Krátka doba návštev na vašej stránke. Panda dokáže zaznamenať okamžité opustenie vašej stránky, čo jej určite nepridáva na dôveryhodnosti. Mieru opustenia stránok preto sledujte v Google Analytics.

 

Aktualizácia Pinguin

seo optimalizácia, prepad pozícií na google, zníženie pozícií na google

Hlavným cieľom Pinguin aktualizácie je zmrazenie internetového spamu. Tučniak je na muške internetovému spamu, ako napríklad:

– sponzorované odkazy z nerelevantných stránok

-diskusných fóra, blogy , nekvalitné sociálne siete…

– platené textové odkazy s použitím rovnakého anchor textu

– popisky v komentároch, ktoré obsahujú rovnaký text

– odkazy z podozrivých web stránok, ktoré boli označené za spam, početné vyskakovacie okná a pod.

Google sleduje množstvo, kvalitu a relevantnosť stránok, ktoré na Vás odkazujú. Sleduje aj to,ako rýchlo ste získali odkazy, aké kľúčové slová sú použité na prepojenie. Google chce  priťahovať  odkazy, tak, že vytvorí jedinečný hodnotný obsah, na ktorý budeme chcieť prirodzene odkazovať 🙂

 Čo v prípade postihnutia Google Pandou?

Ak zaznamenáte prepad pozícii, v prvom rade odporúčam skontrolovať Webmaster Tools. Tento nástroj Vás upozorní na návštevu Pandy na Vašej stránke.

zníženie pozícií, prepad pozícií na google, seo optimalizácia

Ďalej:

– okamžite zisťovať, kde je problém. Prekontrolovať každú jednu podstránku

– odhaleným stránkam zakázať indexáciu robot.txt, noindex

– začať ako keby na novo s prezentáciou webu

– získať spätnú odozvu zo sociálnych sietí

V Google Analytics sledovať : zobrazenie stránok, bounce rate, strávený čas na stránke.

Teraz naozaj nastal ten správny čas pozrieť sa na svoje webové stránky a starostlivo vyhodnotiť kroky, ktoré ste podnikli pri seo optimalizácii.

Je na mieste určiť si novú makretingovú i obchodnú stratégiu a uniknúť tak nekonečným aktualizáciám zo strany Google. Stále však platí, že web optimalizujete pre ľudí, nie pre roboty. Vytvárajte preto:

  • vlastné témy
  • majte vlastný názor
  • komunikujte so zákazníkmi
  • tvorte kreatívny obsah
  • šírte originálne správy
  • poskytujte pridanú hodnotu pre zákazníka a Vaša web stránka sa ukáže v tom najlepšom svetle.

V neposlednom rade budte trpezliví a starostlivo sledujete všetky zmeny skôr,ako sa dostanete do spleti updatov Pandy a Pinquinu.

 

tvorba www stránky, tvorba eshopu

avatar
Autor: Petronela Jesenáková Ing. Petronela Jesenáková - je najmladšou členkou teamu "BiznisWebákov". Zastáva funkciu PPC a SEO odborníka, radí klientom, ako vytvoriť úspešný web a svedomito spravuje ich reklamné kampane v Google, Sezname, Zozname aj na Facebooku. Je držiteľkou certifikátu Google AdWords Qualified individual - Reporting and Analysis.

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať