Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Ďalšie chyby protokolu HTTP

O stavovom kóde http protokolu 404 – stránka nenájdená ste sa dočítali v predminulom článku. Stavové kódy HTTP predstavujú odpovede Vášho webu / www stránky na požiadavku napr. zo strany GoogleBot-a alebo SeznamBot-a. Stručne by sa dali charakterizovať podľa začínajúceho čísla do piatich skupín:

 

chyby protokolu http, chybové hlásenia, http error1.. – informatívne stavové kódy, tzv. provizórne odpovede

2.. – informujú o úspešnom spracovaní požiadavky

3.. – informujú o presmerovaniach

4.. – chyba na strane klienta

5.. – chyba na strane serveru

 

Dnes si stručne predstavíme ďalšie, najčastejšie sa vyskytujúce chyby stavového protokolu HTTP.

Vysvetlenie najobvyklejších stavových kódov nájdeme aj v Google Webmaster Tools.

Stavový kód 200 – úspešná požiadavka

Štandartná odpoveď pre úspešnú HTTP požiadavku. Informuje o tom, že realizácia požiadavku prebehla bez problémov a server poskytol požadovanú stránku.

 

Stavový kód 301 – trvalé presmerovanie

Permanentné presmerovanie. Veľmi často sa využíva v prípadoch, kedy sa migruje www stránka alebo e shop k novému providerovi. Vďaka 301-tke nedochádza k žiadnym siahodlhým výpadkom. Ďalšie uplatnenie stavového kódu 301:

  • ak existuje viacero URL adries, prostredníctvom ktorých je možné zobraziť Vašu doménu – napr. www.hlavnadomena.sk alebo www.vedlajsiadomena.sk, prostredníctvom 301-tky dokážete nastaviť 1 nadradenú URL adresu (tzv. kanonickú adresu)
  • ak zlučujete 2 weby dohromady a chcete zaistiť správne presmerovanie pôvodných URL adries na správne stránky

Presmerovanie 301-tky v praxi

Realizuje sa cez .htaccess súbor,  ktorý vložíte na FTP do koreňového adresára.

Ukážka kódu:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena.sk
RewriteRule (.*) http://www.domena.sk/$1 [R=301,L]

Ak ste našim klientom a potrebujete presmerovanie cez stavový kód 301 nastaviť, kontaktujte nás.

Stavový kód 302 – dočasné presmerovanie

Chápe vyhľadávač rovnako ako stavový kód 301, s tým rozdielom, že pri ďalších požadavkách indexuje pôvodnú adresu, nakoľko 302 predstavuje len dočasné presmerovanie. 302-ku používajte len v situáciách, kedy potrebujete v rámci reklamnej kampane alebo iných aktivít nasmerovať vyhľadávač na novú podsekciu webu.

 

Stavový kód 403 – zakázané

Server zamietol požiadavku, je možné, že server alebo hostiteľ nepovolil vyhľadávaču prístup. Vo výsledkoch vyhľadávania sa Váš web nebude zobrazovať. Či takáto situácia nastala na Vašej www stránke alebo e shope sa dozviete v Google Webmaster Tools v sekcii Diagnostika – Chyby prechádzania.

 

Stavový kód 410 – trvalo odstránené

Indikuje definitívne odstránenie alebo zničenie požadovanej stránky. Vyhľadávače na tento stavový kód reagujú vymazaním stránky z indexu. Využitie 410-tky:

  • občas je možné 410-tku použiť ako alternatívu 404-ky – v prípade zdrojov, ktoré existovali, ale boli zmazané

Stavový kód 500 – interná chyba serveru

Väčšinou je následkom chybne nastavených súborov v .htaccess alebo httpd.conf, resp. modulom mod_rewrite. Informuje o tom, že chyba je na strane serveru. Ak server neodpovie v rámci časového intervalu – väčšinou do 30 sekúnd, prehliadač vyhlási Timeout, ktorý ale nie je stavovou chybou protokolu HTTP. Vyjadruje však presne to isté, ako chyba 500 – „problém nie je vo Vašom prijímači!“

 

Stavový kód 503 – služba nie je dostupná

Podobne, ako stavový kód 500, informuje o tom, že stránku nie je možné dočasne zobraziť kvôli chybe serveru – napr. pravidelná údržba, reštart či vypnutie serveru.

Ako správne presmerovať web s viacerými doménami?

Klienti nás často žiadajú o kontrolu presmerovania domén.

Správne je:

www.hlavnadomena.sk – 200

www.vedlajsiadomena1.sk – 301

  www.vedlajsiadomena2.sk – 301

 

Nesprávne je riešenie, pri ktorom sa každá URL javí ako samostatná doména. Odkazujete na duplicitný obsah, čo Google penalizuje a považuje za zakázanú techniku. Výsledkom je trest za kopírovanie obsahu – nezobrazovanie odkazov vo výsledkoch prirodzeného vyhľadávania :

www.hlavnadomena.sk – 200

  www.vedlajsiadomena1.sk – 200

  www.vedlajsiadomena2.sk – 200

 

Príklad: náš klient mal 3 domény, ktoré ukazovali kód 200. Všetky 3 boli teda rovnocenné. V štatistikách Google Analytics sa zobrazovali len nezmysly. Potrebovali sme zistiť, ktorú doménu Google indexuje ako hlavnú. K tomu slúži čarovné slovíčko cache.

Do URL riadka, pred adresu domény, zadáme cache: – adresa teda bude vyzerať napríklad takto cache:http://www.domena.sk

Doporučujem pracovať v prehliadači Google Chrome, nakoľko Mozilla Firefox a IE9 s týmto „zázrakom“ nespolupracujú.

Všímajte si, či je názov domény zobrazený vo vyrovnávacej pamäti Google totožný s názvom, ktorý ste zadávali Vy. Ak sa tak nestane a Google zobrazí iný názov, zistili ste, že ako primárnu doménu indexuje inú, ako potrebujete.

Vtedy prichádza na rad presmerovanie prostredníctvom stavového kódu 301.

Stavové kódy HTTP protokolu nie sú pre návštevníkov www stránky viditeľné a pre bežných smrteľníkov sú v podstate k ničomu. Pokiaľ ale riešite optimalizáciu pre vyhľadávače na vyššej úrovni, je dobré ich poznať a zistiť, čo sa v komunikácii medzi serverom a potenciálnym klientom vlastne deje. Na zisťovanie stavových kódov slúži napríklad nástroj – http://web-sniffer.net/

V dnešnej dobe nám však chyby protokolu HTTP vedia ukázať aj rôzne SEO analyzátory:

Návratový kód 200 alebo 301:

stavový kód protokolu http, stavový kód

 

alebo Google Webmaster Tools, ktorý poukáže na chybu 404 – stránka nenájdená.

tvorba www stránky, tvorba eshopu

avatar
Autor: Petronela Jesenáková Ing. Petronela Jesenáková - je najmladšou členkou teamu "BiznisWebákov". Zastáva funkciu PPC a SEO odborníka, radí klientom, ako vytvoriť úspešný web a svedomito spravuje ich reklamné kampane v Google, Sezname, Zozname aj na Facebooku. Je držiteľkou certifikátu Google AdWords Qualified individual - Reporting and Analysis.

Diskusia k článku

Všetky dôležité informácie o podnikaní na internete, inšpiratívne príbehy a tipy od úspešných e-shopárov nájdete aj v našom ebooku Ako a v čom začať podnikať

Ako a v čom začať podnikať