Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Cloud webhosting – oblak, čo rozvíril vody webhostingu

 

cloud webhostingViete, čo je cloud alebo cloud webhosting?

Cloud webhosting je druh webhostingu, ktorý ponúka

 • buď virtuálnu infraštruktúru
 • alebo platformu na prevádzku aplikácií
 • či software, ktorý je prístupný z ktoréhokoľvek miesta na svete.

Tento neobyčajný webhostingový oblak zabezpečuje maximálnu dostupnosť aplikácie prostredníctvom webserverov, ktorých počet sa online mení podľa počtu požiadaviek.

Cez používateľské rozhranie si dokážete zabezpečiť dostupnosť www stránky alebo aplikácie pri enormnej záťaži a zároveň eliminovať počet participujúcich webserverov, ak je záťaž nižšia. Upgrade, bezpečnostné opatrenia i konfigurácia z Vášho listu „TO – DO“ odpadá, nakoľko tieto úkony sú v kompetencii administrátorov cloud webhostingu.

Hlavný rozdiel medzi klasickým webhostingom a cloud webhostingom je v tom, aká cieľová skupina ho využíva. Klasický webhosting  je určený primárne pre klientelu s nízkou návštevnosťou, pričom cloud webhosting dokáže zabezpečiť 100% funkčnosť aj aplikáciám, ktoré generujú vysokú návštevnosť.

IRISOFT, s.r.o. je jednou z mála slovenských firiem, ktorá cloud technológie využíva a myšlienky cloud webhostingu aplikuje v rámci výhod aj svojim zákazníkom.

O čom je cloud webhosting?

Výstižné vysvetlenie podstaty cloud webhostingu v nasledujúcom videu.

Výhody cloud webhostingu

 1. rýchlosť a spoľahlivosť – cloud dokáže „utiahnuť“ aj tie najnáročnejšie aplikácie,
 2. nepretržitá prevádzka – aj vďaka viacnásobnému zálohovaniu dát sú vaše aplikácie funkčné 24/7,
 3. nižšie náklady – platíte len za traffic, ktorý reálne využijete,
 4. vhodný aj pre laikov – cloud je vhodný pre kohokoľvek, kto potrebuje mať funkčnú aplikáciu s vysokou alebo nepredvídateľnou návštevnosťou,
 5. šetrí váš čas – už sa viac nemusíte starať o outsourcing (údržba, správa a aktualizácia zariadení),
 6. podrobné štatistiky,
 7. nevyžaduje inštaláciu a prevádzku aplikácie na vlastných zariadeniach – znižuje primárne náklady na software a jeho inštaláciu,
 8. ak vám služba nevyhovuje, môžete bez okolkov prejsť k inému dodávateľovi,
 9. dodávateľ nemá problém prispôsobiť sa vašim individuálnym požiadavkám,
 10. kvalifikovaná technická podpora – nemôže sa stať, že telefón vám zodvihne rozospatý admin,
 11. obchodný model sa odvíja od poskytovanej služby a jej prínosu pre konkrétneho zákazníka, preto je vysoká šanca udržať si zákazníkov,
 12. test cloud hostingu väčšinou na 30 dní zdarma.

Nevýhody cloud webhostingu

 1. ak dáta raz zverejníte na cloud webhosting, hrozí ich zneužitie – situácia je však nepravdepodobná, aj v prípade klasického serverhostingu odovzdávate dáta, ku ktorým majú prístup administrátori,
 2. súčasťou funkcionality je aj automatické škálovanie,v tomto prípade zákazník dopredu nevie, koľko bude platiť.

Informácií o cloud webhostingu je na internete obrovské množstvo. Rozhodli sme sa však osloviť odborníka – Tomáša Srnku, ktorý prevádzkuje Relbit.com

Rozhovor o cloud webhostingu s konateľom spoločnosti Relbit, s.r.o. Tomášom Srnkom

Tomáš, o cloude sa veľa hovorí a píše. Termín cloud sa považuje za buzzword (predajnú nálepku). Váš investor – Juraj Ďuriš sa v 1 rozhovore veľmi vtipne vyjadril, že „Relbit rieši vypadávanie vlasov developerov, ktorí sa nedobrovoľne stali administrátormi“.  V čom sa odlišuje cloud webhosting od klasického webhostingu?

Klasický webhosting a cloud webhosting (odborne nazývaný PaaS = Platform as a Service) sú služby na prvý pohľad veľmi podobné, ale určené pre inú cieľovú skupinu. Webhosting je primárne určený pre ľudí / firmy, ktoré majú stránky s malou a ustálenou návštevnosťou. Na druhej strane je cloud webhosting služba, ktorá je určená primárne ako náhrada za virtuálne, resp. fyzické servre a ich clustre (*cluster = viacero počítačov). Teda cloud webhosting je určený pre ľudí / firmy, ktoré majú weby s veľkou návštevnosťou, prípadne návštevnosťou, ktorú nevedia predpovedať.

Existuje konkrétna cieľová skupina, pre ktorú je cloud určený, alebo môžu cloud webhosting využiť aj bežní smrteľníci ako napríklad MojeObchody.sk?

Na zodpovedanie tejto otázky si dovolím kúsok „teórie“ :). Rozlišujeme tri  základné typy cloud-u:

 1. IaaS (Infrastructure as a Service) – jedná sa o poskytovanie virtuálnej infraštruktury, teda virtuálnych serverov a sieťových komponentov, ktoré môžeme dynamicky meniť (príklad: Amazon EC2).
 2. PaaS (Platform as a Service) – je služba poskytujúca platformu na prevázku aplikacií. Nedostanete k dispozícií administrátorský prístup na server, ale plne nakonfigurované miesto pre vašu aplikáciu. (priklad: Heroku, Google App Engine, Relbit).
 3. SaaS (Software as a Service) – túto službu používa väčšina z nás dennodenne. Spadajú sem všetky online služby, ktoré sú prístupné kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Príkladom sú služby ako GMail alebo Dropbox.

Ako som spomenul, cloud služby používa väčšina z nás dennodenne. Konkrétne služba Relbit je určená pre majiteľov stránok s veľkou resp. nepredvídateľnou návštevnosťou alebo každému, komu sa nechce starať o vlastný, resp. virtuálný server.

Datacentrá pre Relbit máte v Prahe, v Sydney a vo Phoenixe v USA. Ktorí najznámejší giganti Váš cloud webhosting využívajú a koľko máte momentálne klientov?

Nemôžem žiaľ prezradiť, kto sú naši klienti, keďže sme zmluvne zaviazaní. Môžem však prezradiť, že naši klienti sú hlavne poskytovatelia SaaS – podobne ako Biznisweb – pôsobiaci v strednej Európe, ale aj v zahraničí, hlavne v USA.

Ďalším typom našich klientov sú reklamné agentúry resp. ich klienti, ktorí majú nepredvídateľnú návštevnosť. Facebook Fan Page s 250 tisícami fanúšikov vie zvýšiť návštevnosť na stránke niekedy aj 100-násobne v priebehu 2-3 sekúnd :-).

cloud webhosting, cloud, cloud web hosting, návštevnosť na stránkeUkážka:  Prudký nárast návštevnosti na stránke

 

 Aké sú hlavné výhody cloud webhostingu?

Hlavnou výhodou je, že sa človek nemusí starať o server, resp. servre. Systém sám prispôsobí množstvo výkonu priradeného pre web aplikáciu, aby bola vždy dostupná. Ako ste spomenuli v prvej otázke, výborne to vystihol p. Ďuriš v inom rozhovoreaby programátori boli programátormi a nie administrátormi.

V porovnaní s klasickým webhostingom by sa dalo hovoriť aj o 1 drobnej nevýhode cloudu, ktorá ale vyplýva z individuálneho prístupu k jednotlivým klientom. Zákazník dopredu nevie, koľko bude platiť, keďže poplatok sa odvíja od reálneho vyťaženia webserverov. Bol tento fakt jednou z primárnych negatívnych reakcií IT odbornej verejnosti?

Tých nevýhod je v oblasti cloud hostingu viacero. Vo všeobecnosti sa považuje za najväčšiu nevýhodu strata kontroly nad údajmi – je to dôležité mať na pamati, že nahrávaním dát do cloudu (či už webstránok, emailov alebo súborov) strácate nad nimi kontrolu. Prístup k nim majú ďalší ľudia – administrátori cloud-u (minimálne).

Ďalšou spomínanou nevýhodou je to, že v prípade funkcie Auto-scaling (automatické škálovanie) nevieme dopredu odhadnúť, koľko bude klient platiť. Neexistuje na to nijaký univerzálny vzorec. Jednoduchšia web aplikácia spotrebuje niekedy aj 20-30x menej výkonu než rozsiahle webové aplikácie. Neostáva nič iné ako to vyskúšať a následne sa rozhodnúť, či služba využívať chcete, alebo nie.

V čom vidíte potenciál cloud webhostingu do budúcnosti?

Myslím si, že cloud webhosting je ešte len na začiatku svojej cesty. Uplatnenie cloud web hostingu sa bude do budúcna iba zvyšovať. To súvisí s trendom, kedy sa existujúce desktopové aplikácie presúvajú na internet, do služieb typu SaaS.
Cloud webhosting využíva na Slovensku napríklad porovnávač tovaru, katalóg služieb a firiem – MojeObchody.sk.

Na cloud webhostingu bude hostovaný aj nový redakčný systém FLOX 2.0, ktorý pre Vás usilovne testujeme.

Cloud webhosting je revolučný spôsob hostingu, ktorý je určený hlavne pre klientov využívajúcich náročné aplikácie spojené s vysokou návštevnosťou, resp. s návštevnosťou, ktorej výška sa nedá dopredu presne stanoviť.

Existujú 3 druhy cloud-u:

 1. IaaS (Infrastructure as a Service)
 2. PaaS (Platform as a Service)
 3. SaaS (Software as a Service) – v Európe i vo svete najrozšírenejší spôsob, ktorý využíva napr. Gmail, Facebook alebo Twitter

tvorba www stránky, tvorba eshopu

avatar
Autor: Jana Kvasnicová V BiznisWebe pracujem od r. 2009, začínala som na supporte, kde som mala skvelú príležitosť zoznámiť sa s reálnymi potrebami a otázkami podnikateľov či majiteľov e-shopov a webstránok. A preto sa snažím hľadať také témy, ktoré vám ponúknu užitočné odpovede. Máte iný názor? Budem vďačná za váš feedback - kvasnicova@biznisweb.sk :)

Diskusia k článku

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať