Blog o podnikaní na internete
Poradca úspešného podnikateľa

Založenie živnosti – ako si založiť živnosť

Plánujete založenie internetového obchodu? Potom vedzte, že budete potrebovať vybavenie živnostenského listu.

Vybavenie živnosti prebieha už iba na živnostenskom úrade. Stačia na to dve návštevy. Prvá – prídete požiadať o vydanie živnostenského listu  a druhá – prídete si o pár dní po hotový živnostenský list.

Kolky nie sú potrebné, poplatok sa platí do pokladne priamo na úrade. Nie sú potrebné tlačivá, všetko nadiktujete pani úradníčke a tá vám poradí, ktoré činnosti si vybrať. Výpis z registra trestov pre potreby založenia živnosti zabezpečí živnostenský úrad a to bezplatne.

Živnostenský úrad sám zabezpečí registráciu živnostníka na daňovom úrade a vydanie DIČ. V zdravotnej poisťovni sa zahláste do 8 dní od dátumu, ku ktorému je živnostenský list vydaný.
Živnostník si môže aj nemusí založiť podnikateľský účet v banke, nie je to podmienkou. Ak chcete ušetriť na bankových poplatkoch pri začiatku podnikania, tak bankový účet zvlášť vám netreba. Ďalšia možnosť ako ušetriť je využiť balíčky, ktoré ponúkajú banky: ak máte v tej istej banke osobný aj podnikateľský účet, tak vedenie jedného z nich býva bezplatné.

Živnostník v prvom roku podnikania nemá povinnosť prihlasovať sa na platbu odvodov do sociálnej poisťovne. Môže sa prihlásiť dobrovoľne. Platí si len zdravotné poistenie.

Pri prerušení alebo pozastavení živnosti je potrebné navštíviť aj daňový úrad a informovať ich, že ste živnosť pozastavili. Takisto je dobré isť aj po ostatných úradoch. Tu sa už nespoliehajte na to, že úrady sú prepojené 🙂 toto platí len pri zakladaní živnosti.

Zoznam odporúčaných voľných živností, ktorý ale nie je aktuálny:
http://www.civil.gov.sk/archiv/p09/p09-05.shtm
Stránka bola vytvorená 3. 1. 2008, posledné zmeny boli vykonané 29. 5. 2009.!!!

Aktuálnejšie informácie a tipy, ako a v čom podnikať nájdete aj v našom ebooku.

tvorba www stránky, tvorba eshopu

avatar
Autor: Jana Polakovičová Ing. Jana Polakovičová pracuje v BiznisWebe od roku 2006. Venuje sa najmä internému SEO, SEM a CRO.

Stiahnite si aktualizovaný e-book o podnikaní na internete

Ako a v čom začať podnikať